Blog

Modré zlato - přírodní barvivo, které v Mexiku zpracovává posledních 20 rodin

Modré zlato, přírodní barvivo, kterou zpracovává tradičním způsobem už jen posledních dvacet rodin v oblasti Nitepec ve státě Oaxaca v Mexiku. 

Modré zlato neboli añil, indigově modrá barva získávaná přírodním zpracováním rostliny Indigofera suffruticosa, tedy rostliny příbuzné k získávání indiga Indigofera tinctoria. V Mexiku se jí říká jiquilite nebo xiquilite, což je jméno pocházející z původního jazyka Nahuatl: xiuhquilit = modrá bylina. Rostlina pochází z tropického pásma Ameriky a roste do výšky jednoho metru.

Náročnost zpracování a vysoké výrobní náklady vedly k upřednostňování syntetických barviv. Zejména část okysličování, kdy je rostlina ručně okysličována během mísení s vodou, je fyzicky velmi náročná. 

Ale i tak se tradici v Mexiku daří i nadále udržovat a tradiční techniky předávat z generace na generaci. I my v Colores Mexico podporujeme přežití modrého zlata a tak azurové vlněné kabelky od rodiny Reyny budou všechny z modrého zlata.

REYNA modré zlato

Reyna barví do žlutých a zelenkavých barev

Dnes přinášíme pár fotografií “z kuchyně” Reyny, která barví vlnu přírodními způsoby a pochází od ní kabelky a batohy z vlny, které máme na webu.

Tentokrát téma žlutá, zelenkavá a zlatistá barva. Rostlina, kterou Reyna používá pro žlutavé a zelenkavé tóny se nazývá “marush”, podobnost s mým jménem čistě náhodná a v celé rodině Reyny vždy vyvolávající veselí, když jdou “nabarvit Marušku”.

Pro stablizaci barvy používají kamenec a teprve pak následuje proces samotné barvení při zahřívání hrnce s rostlinou marush. Při barvení vydává tato rostlina krásnou opojnou vůni :)

REYNA zlatavé a zelenkavé barvy

Přírodní barvení vlny barvivem cochinilla

Jak získávají v Mexiku ty nádherné odstíny červené, od syté až po jemné narůžovělé tóny? Podívejte se s námi, jak barvila Reyna ještě v září přízi červeným barvivem - červec nopálový se jmenuje. Je to barvivo, díky kterému se získávají různé odstíny červené barvy a když přijeli Španělé do Mezoameriky, tak to bylo jedno z prvních, co odvezli do Evropy. 

Na rozdíl od uměle získávaných barev je pro Reynu tento způsob vyrábění barviva a barvení vlny zdravotně bezpečný a výpary nepoškozují její plíce jako je tomu v případě umělých barviv.

REYNA cochinilla

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení