Modré zlato - přírodní barvivo, které v Mexiku zpracovává posledních 20 rodin

Modré zlato, přírodní barvivo, kterou zpracovává tradičním způsobem už jen posledních dvacet rodin v oblasti Nitepec ve státě Oaxaca v Mexiku. 

Modré zlato neboli añil, indigově modrá barva získávaná přírodním zpracováním rostliny Indigofera suffruticosa, tedy rostliny příbuzné k získávání indiga Indigofera tinctoria. V Mexiku se jí říká jiquilite nebo xiquilite, což je jméno pocházející z původního jazyka Nahuatl: xiuhquilit = modrá bylina. Rostlina pochází z tropického pásma Ameriky a roste do výšky jednoho metru.

Náročnost zpracování a vysoké výrobní náklady vedly k upřednostňování syntetických barviv. Zejména část okysličování, kdy je rostlina ručně okysličována během mísení s vodou, je fyzicky velmi náročná. 

Ale i tak se tradici v Mexiku daří i nadále udržovat a tradiční techniky předávat z generace na generaci. I my v Colores Mexico podporujeme přežití modrého zlata a tak azurové vlněné kabelky od rodiny Reyny budou všechny z modrého zlata.

REYNA modré zlato

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení