en-Dva tisíce let zkušeností tkaní látek v Mexiku

07/06/2018

Umění tkaní a vyšívání látek v Mexiku má historii dlouhou dva tisíce let. Pro tkaní větších látek jako jsou přehozy, ubrusy a dalšího bytového textilu se nyní užívá tkalcovských stavů, které do Mexika přivezli Španělé. Menší oblečení se již po stovky let tká na tradičních ručních stavech (telar de cintura), nebo ručních stavech, které mívají ženy připevněné kolem svých zad ke stromu.


Umění tkaní a vyšívání látek v Mexiku má historii dlouhou dva tisíce let. Umění původních obyvatel v tomto odvětví je velmi různorodé, každý region v Mexiku má své vlastní vzory, které mají různou funkci. Některé jednoduché vzory slouží pro každodenní užití, ale na vyšívaných textiliích naleznete i vzory slavnostní nebo ceremoniální, jejichž výroba trvá týdny i měsíce.

Pro tkaní větších látek jako jsou přehozy, ubrusy a dalšího bytového textilu se nyní užívá tkalcovských stavů, které do Mexika přivezli Španělé. Menší oblečení se již po stovky let tká na tradičních ručních stavech (telar de cintura), nebo ručních stavech, které mívají ženy připevněné kolem svých zad ke stromu.

Některé ženy jsou pravé mistryně v tkaní a pracují až se čtyřiceti různými kombinacemi nití a barev, které vetkají do látky a která se pod jejich rukama změní v pravé umění. Takové textilie jsou zároveň tkanou historií dané rodiny, žen rodu, regionu, která je vyjádřena v symbolice různých vzorů.

My jsme si v Oaxace vyzkoušely tkaní jen "obyčejného" šátku na pedálovém stavu a věřte, že je to kus práce. Proto větší a těžší látky jako jsou přehozy vyrábí na pedálových stavech muži, protože ta práce opravdu stojí za to :)