Rebozo seminář s Katkou Beardmore v chaloupce u Medníku 11.9.2021

23.09.2021

V chaloupce u Medníku, která v září hostí mexické ručně tkané výrobky teprve jeden rok, jsme s Katkou Beardmore (V objetí domorodky) uspořádaly první setkání s mexickým rebozem a jeho péčí pro ženy. 

V tradičních kulturách pomáhá ovázání podbřišku správnému postavení dělohy, která může být vychýlená ze správné polohy vlivem životního stylu, zvedání těžkých břemen, nesprávného cvičení apod. Pokud to není vyloženě prolaps dělohy, který žena cítí, o změněné poloze většinou nevíme. Přesto, je tato situace zdrojem mírných až vážnějších problémů, které ale nejsou s dělohou nijak spojovány. Mohou jimi být menstruační problémy, hormonální nerovnováha, problém s otěhotněním nebo třeba problémy při porodu. Západní medicínský systém vůbec "neoperuje" se změnami v pozici dělohy. To je ohromný rozdíl oproti tradiční ženské medicíně, hlavně střední a jižní Ameriky, pro kterou je správná pozice dělohy jedním z klíčových parametrů zdraví ženy. (Kateřina Beardmore, Domorodka.cz) 

V celodenním setkání s mexickým rebozem jsme si povídaly o důležitosti ochrany a vázání podbřišku pro zdraví ženy, a to ve všech obdobích života ženy. Dále o tom, jak v tradičních kulturách ženy váží rebozo svým dcerám v období dospívání a proč tomu tak je. Zaměřily jsme se na péči o vlastní pánevní dno, jeho péči a podporu s rebozem, procítily si účinky reboza samy na sobě. Dobrá péče o ženské pánevní dno je i prevencí nemocí a podporou pro zdravé těhotenství. Dotkly jsme se i důležitosti reboza během těhotenství a v šestinedělí. A konečně jsme se věnovaly i péči o pánevní dno v období menopauzy a roli reboza v něm. Dopřejeme si pečující masáž s rebozem navzájem. To vše v krásné přírodě mezi Vltavou a Sázavou. Den byl vysoce relaxační, pečující, v láskyplné vřelé péči svých vlastních reboz, v léčivém a pečujícím prostředí chaloupky u Medníku. 

Pověděly jsme si také o původních kulturách a předávání reboza mezi generacemi žen, rituálech předání z matky na dceru, z babičky na vnučku, ručním tkaní a síle a energii vetkané do těchto krásných látek, a také o rebozu jako národním kulturním dědictví Mexika, nejen v oblasti porodnictví a porodních babiček.