Náš příběh

Jsme Marie z Česka a Diane z Mexika, dvě kamarádky a nadšenkyně do přírodního textilu, tkaných výrobků a hodnoty ruční práce lidí, která spojuje kvalitu a krásu.

Během společné cesty do Oaxacy na jaře 2018 jsme objevily společnou vášeň, kterou je mexický tradiční textil. A tak jsme zasely společné semínko a záměr pro tuto práci.

Kromě samotného dovozu výrobků se snažíme podpořit a motivovat výrobce k pokračování v této řemeslné tradici, která má v současném světě průmyslové textilní výroby opět čím dál tím větší význam.

Oceňujeme tradici předávanou po generace, která má své místo i v našich moderních domovech. Máme rády barvy a slunce, které prostřednictvím krásných výrobků, prozáří i naše domovy. Rády spolupracujeme s lidmi, v jejichž výrobcích se spojují dovednosti, kvalita i srdce, které je cítit v každém výrobku.

Navazujeme rády spolupráci a propojujeme a inspirujeme lidi se stejnými záměry navzájem, třeba i napříč kontinenty. Colores Mexico jsme založily pro radost a tu doufáme přineseme i vám

ROZHOVOR PRO ONLINE KONFERENCI
O ČESKÝCH ŽENÁCH VE SVĚTĚ

CESTUJEME PO PERU

Rozhovor natočený v lednu 2021 se Zuzkou Bartákovou, která se rozhodla natočit příběhy žen, které žily nebo žijí ve světě a zanechávají tam něčím svou stopu. Děkujeme, že i projekt Colores Mexico a příběh Marie za českou část Colores Mexico může být mezi takovými jmény dalších žen.

Bavily jsme se o všem možném, a tak v hodinovém rozhovoru se dozvíte nejen o Colores Mexico, tkadlenách, jejich životě, kráse výrobků i obtížích, ale i o kultuře, životě žen v Mexiku, porodních bábách, rituálech i interkulturních rozdílech života u nás a v Mexiku.

PŘÍBĚHY TKALCŮ

DOÑA SOCO S MANŽELEM ALBERTEM

Doña Soco s manželem Albertem jsou již několikátou generací tkalců a mají již dvě generace následovníků. Z reboz, která jsou v celém domě přímo dýchá obrovská energie ruční práce a vášně pro tuto práci, ale i obrovská pokora. Jejich dům sousedí přímo s archeologickou zónou dávné zapotécké kultury a energie tohoto místa je tak prosycena celým obydlím.

S Doňou Soco jsme navázaly spolupráci díky kamarádce porodní dule v roce 2018 v Mexiku a od té doby jsme se spřátelily. Doňa Soco dodává reboza porodním babičkám v širokém okolí Oaxacy, do porodního domu a školy 9 Lun, ale i do zahraničí. Má desítky let zkušeností s tím, jaké má mít rebozo pro účely těhotenství a porodnictví vlastnosti. Doňa Soco už sama netká, je v důchodovém věku, ale pracuje se svou rodinou, ale také místními tkalci. Sama také navrhuje vzory pro reboza, která pochází z její dílny. Krásnější reboza jsme v Mexiku nepotkaly a když jsme její reboza viděly poprvé, tak jsme se za ní hned vydaly na jedenácti hodinovou cestu do Oaxacy.

REYNA

Reyna spolu s několika generacemi rodiny ze starobylé zapotécké kultury zpracovává vlnu a tvoří z ní vlněné kabelky, tašky, batohy, tapisérie a další drobné výrobky.

Reyna má několik certifikátů z uměleckých řemeslných škol. Reynu s její maminkou Doňou Franciscou jsme objevily na řemeslném trhu prezentujícím tradice v Mexico City a hned jsme se za ní vydaly na 11 hodinovou cestu do horské vesnice regionu Oaxaca.

Výrobky jsou z velké části barvené přírodními barvivy, například granátovým jablíčkem, bylinou jménem "marush" nebo "cochinilla", což je larva z kaktusu nopálu. Modrým barvivem je tzv. azul aňil, modré zlato, což je bylina a její zpracování, které i v Mexiku již udržuje jen několik rodin. Více o něm a přírodních barvivech najdete na Blogu. Přírodní barviva si sami zpracovávají a vše ručně vytvářejí.

Výrobky této rodiny se vyznačují velkou kvalitou zpracování nejen vlny, ale i šitých částí.

GRISELDA

Griselda se svou maminkou Doňou Goroňou vedou tkalcovskou dílnu po odchodu jejich manžela a tatínka Dona Amanda. Tkají krásná reboza, které jsme nazvali CHIC pro jejich kvalitu, eleganci, hebkost. Pro ženy není v Mexiku zrovna snadné řídit tkalcovskou dílnu s tkalci, ale zvládají to zatím velmi dobře.

Jejich výrobky jsme objevili v Mexiku náhodou v jednom obchodě v uličkách malého horského městečka. Kontakt na ně jsme sice neměly, ale ukázalo se, že jsou rodinnými přáteli s Reynou, a tak se podařilo jejich krásné šátky znovu objevit a tkát pro nás v Čechách.