PÁR SLOV O NÁS

Jsme Marie z Česka a Diane z Mexika, dvě kamarádky a nadšenkyně do přírodního textilu, tkaných výrobků a hodnoty ruční práce lidí, která spojuje kvalitu a krásu. Během společné cesty do Oaxacy na jaře 2018 jsme první den zjistily, že máme stejnou vášeň, kterou je mexický tradiční textil. A tak jsme zasely společné semínko a záměr pro tuto práci. Kromě samotného dovozu textilu se snažíme podpořit a motivovat výrobce k pokračování v této řemeslné tradici, která má v současném světě průmyslové textilní výroby opět čím dál tím větší význam. Oceňujeme tradici předávanou po generace, která má své místo i v našich moderních domovech. Máme rády barvy a slunce, které prostřednictvím krásných výrobků, prozáří i naše domovy. Rády spolupracujeme s lidmi, v jejichž výrobcích se spojují dovednosti, kvalita i srdce, které je cítit v každém výrobku. Navazujeme rády spolupráci a propojujeme a inspirujeme lidi se stejnými záměry navzájem, třeba i napříč kontinenty. Colores Mexico jsme založily pro radost a tu doufáme přineseme i vám! 


DĚKUJEME ZA PODPORU

Ke konci roku 2020 je Colores Mexico stále ještě spíše sociálním podnikáním, a tudíž všechny zisky se vrací zpět do podpory tkalců. Držte nám pěsti, abychom se snad v roce 2021 přehouply do výdělků i pro nás, protože již 3 roky dáváme veškerou svou práci, kterou vidíte, i nákup výrobků ze svých vlastních příjmů a dalších prací. Děkujeme všem za podporu formou nákupu výrobků, i jinak :)  

NAPSALI O NÁS

Přečtěte si rozhovor o Colores Mexico. Dočtete se o počátcích i současném dění našeho projektu. A mnoho věcí navíc :) 

Kdy jste se rozhodly lásku k Mexiku přetavit v nějaký podnikatelský záměr?

To bylo právě v únoru 2018, kdy jsme s Diane jely do Oaxacy a cestou se zatoulaly do archeologické zóny Mitla. Tam jsme se zapovídaly a zjistily, že obě dvě už dlouho máme záměr pracovat s tradičními ručně tkanými látkami a tkalci, jen nám chyběl někdo, s kým do toho jít. Takže jsme zasadily kromě symbolického i reálné semínko (tabáku) mezi kameny v archeologickém nalezišti a zašeptaly svoje prosby, aby všechno vyšlo. A zatím se držíme 😊

ROZHOVOR PRO ONLINE KONFERENCI O ČESKÝCH ŽENÁCH VE SVĚTĚ

CESTUJEME PO PERU

Rozhovor natočený v lednu 2021 se Zuzkou Bartákovou, která se rozhodla natočit příběhy žen, které žily nebo žijí ve světě a zanechávají tam něčím svou stopu. Děkujeme, že i projekt Colores Mexico a příběh Marie za českou část Colores Mexico může být mezi takovými jmény dalších žen.

Bavily jsme se o všem možném, a tak v hodinovém rozhovoru se dozvíte nejen o Colores Mexico, tkadlenách, jejich životě, kráse výrobků i obtížích, ale i o kultuře, životě žen v Mexiku, porodních bábách, rituálech i interkulturních rozdílech života u nás a v Mexiku.

SPOLUPRACUJEME


Spolupracujeme s malými výrobci, především z regionu Oaxaca v Mexiku. Ke spolupráci si vybíráme malé výrobce nebo komunity, které potřebují pomoc s prodejem svých výrobků za fair cenu. Ceny zboží netlačíme dolů, naopak výrobci i zaměstnanci dostávají zaplacenou fair cenu a mzdu. Naši spolupráci budujeme na osobních kontaktech. Známe osobně všechny lidi, se kterými spolupracujeme a oceněním jejich práce je motivujeme k další rukodělné výrobě tak, aby vydržela pod tlakem průmyslové velkovýroby.            DOÑA SOCO S MANŽELEM ALBERTEM

Doña Soco s manželem Albertem jsou již několikátou generací tkalců a mají již dvě generace následovníků. Z reboz, která jsou v celém domě přímo dýchá obrovská energie ruční práce a vášně pro tuto práci, ale i obrovská pokora. Jejich dům sousedí přímo s archeologickou zónou dávné zapotécké kultury a energie tohoto místa je tak prosycena celým obydlím.

REYNA

Reyna spolu s několika generacemi rodiny ze starobylé zapotécké kultury zpracovává vlnu a tvoří z ní vlněné kabelky, tašky, batohy, tapisérie a další drobné výrobky. Výrobky jsou z velké části barvené přírodními barvivy, například granátovým jablíčkem, bylinou jménem "marush" nebo "cochinilla", což je larva z kaktusu nopálu. Přírodní barviva si sami zpracovávají a vše ručně vytvářejí.  Reyna je samoživitelka, takže prodej výrobků pomáhá s obživou celé rodiny. Výrobky této rodiny se vyznačují velkou kvalitou zpracování nejen vlny, ale i šitých částí.

GRISELDA

Griselda se svou maminkou Doňou Goroňa vedou tkalcovskou dílnu po odchodu jejich manžela a tatínka Dona Amanda. Tkají krásná reboza, které jsme nazvali CHIC pro jejich kvalitu, eleganci, hebkost. Pro ženy není v Mexiku zrovna snadné řídit tkalcovskou dílnu s tkalci, ale zvládají to zatím velmi dobře. 

Jejich výrobky jsme objevili v Mexiku náhodou v jednom obchodě v uličkách malého horského městečka. Kontakt na ně jsme sice neměly, ale ukázalo se, že jsou rodinnými přáteli s Reynou, a tak se podařilo jejich krásné šátky znovu objevit a tkát pro nás v Čechách. 

AVE

Ave vyrostla v komunitě "žen slova vody" ve státu Guerrero v Mexiku. I nadále přetrvává v této komunitě a podporuje  místní ženy v ekonomické soběstačnosti a emancipaci.

Výrobky místních žen prodává v Mexico City za fair cenu, která odpovídá reálné práci několika týdnů těchto ručně tkaných výrobků. Zabraňuje tak tomu, aby do vesnice přijížděli výkupci z města, kteří využívají sociálně slabou situaci místních žen a v nouzi vykupují výrobky tkadlen za podřadnou cenu.

Ave s manželem dále podporuje místní emancipaci formou rozhlasového vysílání, které informuje místní o dění mimo jejich údolí.

A také podporují fair farmu na produkci organického kakaa a výrobků z něj.