Modro bílý přehoz na 2lůžko a pohovku / Blue & white cover for double bed or sofa

Přehozy jsou ručně tkané na dřevěných tkalcovských stavech v regionu Oaxaca v Mexiku. Přehoz je utkán z poctivého materiálu, který odolá dlouhodobé zátěži a vydrží po generace. 100% přírodní materiál.

Přehoz můžete využít na postel na zastýlání, v létě jako přikrývku nebo jako přehoz na pohovku. Každý vzor dodá jedinečnou barevnost a náladu vašemu bytu, takže slouží i jako dekorační prvek.

The bed covers are woven on wooden looms in the Oaxaca region in Mexico. It is woven from strong fibers which can resist a long-term daily use and will last for generations. They are made from 100% natural materials.

You can use it for making your bed, as a blanket during the summer or as a bedding on your sofa. Each pattern adds a unique color and mood to your home, so it also serves as an important decorative element.

Velikost / size: 250*200cm

100% bavlna / cotton

Přehoz je utkán z poctivého materiálu, který odolá dlouhodobé zátěži, třeba i na vaší obývákové pohovce. Hmotnost výrobku téměř 2kg. Šetrné praní možné v pračce, doporučujeme ždímání na velmi nízké otáčky, aby vlákno co nejdéle vydrželo.

It is woven from strong fibers which can resist a long-term daily use, even on your sofa. The weight of the product is almost 2kg. It can be gently washed in the washing machine, yet we recommend washing and spinning at a low speed to keep the fibers as long as possible.

2 380,00 Kč