ŠÁTKY DLOUHÉ 

MEXICKÁ REBOZA

Mexické rebozo je v Mexiku i ve světě pojem spjatý s tradiční péčí o ženy, dále v období těhotenství, porodu, poporodní péči. Může jej použít žena v jakémkoliv svém období pro ochranu a péči. Dědí se z generace na generaci. Stejně jako dovednost s ním pracovat.

Mexická reboza u nás na webu pochází z regionu Oaxaca v Mexiku. Jsou skladem v České republice a můžete je mít během 3 dnů doma u sebe. Pochází z tkalcovské dílny Doni Soco, se kterou jsme navázaly spolupráci díky kamarádce porodní dule před 3 roky v Mexiku a od té doby jsme se spřátelily. Doňa Soco dodává reboza porodním babičkám v širokém okolí Oaxacy, do porodního domu a školy 9 Lun, ale i do zahraničí. Má desítky let zkušeností s tím, jaké má mít rebozo pro účely těhotenství a porodnictví vlastnosti. Doňa Soco už sama netká, je v důchodovém věku, ale pracuje se svou rodinou, ale také místními tkalci. Fairová cena za tuto tkalcovskou práci je pro nás samozřejmostí. Sama také navrhuje vzory pro reboza, která pochází z její dílny. Krásnější reboza jsme v Mexiku nepotkaly a když jsme její reboza viděly poprvé, tak jsme se za ní hned vydaly :) 

Všechna reboza jsou ručně tkaná a ze 100% bavlny, což je v Mexiku tradiční materiál. V Mexiku se všem šátkům říká rebozo a řadí se pomalu k národnímu kulturnímu dědictví této země. V Čechách se používá slovo rebozo více s péčí o ženy, zejména v době těhotenství a mateřství. V této části vám nabízíme reboza dlouhá pro období spojené s mateřstvím pro maminky, duly a porodní asistentky, ale také pro ženy v jakémkoliv období života pro podporu svého ženského zdraví, péčí o tělo i o duši. Můžete se do něj zabalit, cítit jeho ochranu a péči, ne nadarmo se říká , že mexické rebozo je "abrazo calido", tedy "vřelé objetí"

Pro ženy v každém věku  

Pro ženy pro jejich podporu, ochranu, péči, meditace doporučujeme reboza dle jejich obvodu pasu. Využijete délku 280cm, 300cm, 320cm. Můžete rebozo používat pro svou ochranu a tedy v celém období cyklu, nebo s ním aktivně pracovat pro podporu pánevního dna a pevně jím podpořit svou pánev. Rebozo můžete půjčit i své mamince nebo babičce, dá teplo a podpoří kříž a bedra. Rebozo využijete krásně i na rebozo masáže s vaším partnerem, nebo i kamarádkou, maminkou, babičkou. Práce s rebozem pro podporu pánevního dna viz stránky Kateřiny Beardmore nebo 2.kapitola jejího kurzu Kořeny ženského zdraví.

Pro těhotné ženy

Reboza využijí  těhotné ženy při vázání bříška na jeho podporu a odlehčení páteři, pro svou péči a ochranu, zavinutí dělohy i v období po narození děťátka. Pro konkrétní použití ve Vašem případě, spolupracujte ideálně se svou dulou. Dle vašeho obvodu pasu v těhotenství můžete využít rebozo dle následujícího návodu (je pouze orientační, důležitý je obvod pasu, ale i typu podpory a tedy úvazu, který potřebujete). Klasický zavinovací přední úvaz (využijete délky 280, 300, 320cm) nebo zadní úvaz při převisu bříška a bolestivosti pánve (360cm) naleznete na Youtube videiích k zavinování od Anny Kohutové.

- 280cm (do vel. 38)

- 300 cm (do vel. 40)

- 320 cm (vel. 42)

- 360 cm (nad vel.44 nebo při zadním úvazu) 

- 420 cm nebo 450 cm (u některých reboz naleznete i tyto velikosti, které vybírejte, pokud chcete mít opravdu víceúčelové rebozo)

Delší rebozo využije také například váš partner, pokud vám bude dělat rebozo masáž a je vyšší (alespoň 300 nebo 320cm). Čím delší rebozo, tím více použití a úvazů s ním zvládnete. Při výběru délky nezapomeňte také na to, že rebozo můžete používat po celý život, nejen v období menstruace pro ochranu a péči o sebe.

Pro duly a porodní asistentky

Reboza využívají čím dál tím více také duly a porodní asistentky pro masáže, porod, zavinutí po šestinedělí a celkovou podporu maminek. V Mexiku je tato praxe u porodních babiček běžná. Každé ženě, i dle její výšky, vyhovuje pro jiný typ práce jinak dlouhé rebozo, ale standardně u nás duly naleznou:

- 280 cm. 

- 220 cm pro účely zavinovacích rituálů na hlavu, nohy, kdy nepotřebujete rebozo dlouhé.

Začínající duly, které potřebujete více reboz do začátku, napište nám a najdeme pro vás slevu nebo splátkový kalendář. Pište předtím než uděláte objednávku na eshopu :) 

Nošení miminka

Reboza se používají v Mexiku běžně i k nošení dětí, tedy opravdu na mnoho různých účelů (včetně nošení nákupu, osušky, prostě co je zrovna zapotřebí :) Naše reboza však nejsou určena primárně k nošení dětí, pokud hledáte nosící šátek se všemi technickými parametry a certifikacemi, tak si jistě vyberete z bohaté nabídky ručně tkaných šátků tkadlen v Čechách i jinde. 

Můžete využít tento odkaz pro výběr délky nosících šátků nebo i tento odkaz ve slovenštině se slovním popisem každé velikosti a možných úvazů pro nosící šátky . 


Pokud si nebudete jisté délkou, kontaktujte nás a pomůžeme vám vybrat si. Po domluvě si můžete i rebozo nebo šátek nejprve prohlédnout nebo i vyzkoušet, budeme rádi, když vám budou reboza a šátky od nás maximálně vyhovovat.

Na přání klientek v České republice jsou všechna reboza utkána ve větší šíři a nově mají také vytkávaný střed, takže barevnou část reboza budete mít na svém bříšku (na fotkách jsou reboza ještě bez tohoto vytkávaného středu). Pro výběr velikostí klikejte úplně dole u každého reboza na možnosti výběru.

ROSA ROJA

Červená růže - Rosa roja - to je název pro tato reboza různých odstínů červené, růžové, nachové.

SOL DE OAXACA

Sol znamená slunce a tyto šátky nám připomínají teplo a energii, kterou dává slunce. A jsou z mexické Oaxacy, proto název Sol de Oaxaca. Jsou tenké a lehké, vhodné pro nošení v létě.

AZURO

Reboza Azuro jsou jak odstíny moře nebo oblohy.

TIERRA

Tierra znamená španělsky země. Tato reboza jsou zemitých barev. Šátky pomohou s uzemněním, soustředěním energie, třeba i v bříšku maminky. A možná tyto šátky decentních zemitých barev využijí na pozdější nošení miminka i muži.

KDYŽ REBOZO POSLOUŽÍ I NA NOŠENÍ MIMINKA 

V Mexiku se rebozo používá naprosto ke všemu, včetně nošení dětí. Tak zde nabízíme pár fotografií jak se mexická reboza používají v Mexiku :) My máme v nabídce jen několik těchto dlouhých reboz 450cm od Doni Soco z Mexika, jsou opravdu tak krásná že nejde odolat je zkusit i na nošení jako v Mexiku...

KOHO KOUPÍ MEXICKÝCH REBOZ OD NÁS PODPOŘÍTE

DOÑA SOCO

Reboza Sol de Oaxaca, Azuro, Rosa Roja pochází z dílny Doñi Soco. Ta je s manželem Albertem již několikátou generací tkalců a mají již dvě generace následovníků. Z reboz, která jsou v celém jejich domě přímo dýchá obrovská energie ruční práce a vášně pro tuto práci, ale i obrovská pokora. Jejich dům sousedí přímo s archeologickou zónou dávné zapotécké kultury a energie tohoto místa je tak prosycena celým obydlím. Doňa Soco spolupracuje s “parteras”, tedy porodními babičkami nejen ve Oaxace, ale posílá svá reboza také do různých zemí světa. Vzory na reboza a barevnou skladbu sama navrhuje. Spolupracuje s dalšími 11 rodinami ze své vesnice, jimž jde fair příjem z veškerých objednávek. V domě má Doňa Soco potní chýši a podporuje léčením i místní ženy, které ji požádají o pomoc.

Více fotek v části O nás.