ŠÁTKY DLOUHÉ 

MEXICKÁ REBOZA

Mexické rebozo je v Mexiku i ve světě pojem spjatý s tradiční péčí o ženy, dále v období těhotenství, porodu, poporodní péči. Může jej použít žena v jakémkoliv svém období pro ochranu a péči. Dědí se z generace na generaci. Stejně jako dovednost s ním pracovat.

Mexická reboza u nás na webu pochází z regionu Oaxaca v Mexiku. Jsou skladem v České republice a můžete je mít během 3 dnů doma u sebe. Pochází z tkalcovské dílny Doni Soco, se kterou jsme navázaly spolupráci díky kamarádce porodní dule před 3 roky v Mexiku a od té doby jsme se spřátelily. Doňa Soco dodává reboza porodním babičkám v širokém okolí Oaxacy, do porodního domu a školy 9 Lun, ale i do zahraničí. Má desítky let zkušeností s tím, jaké má mít rebozo pro účely těhotenství a porodnictví vlastnosti. Doňa Soco už sama netká, je v důchodovém věku, ale pracuje se svou rodinou, ale také místními tkalci. Fairová cena za tuto tkalcovskou práci je pro nás samozřejmostí. Sama také navrhuje vzory pro reboza, která pochází z její dílny. Krásnější reboza jsme v Mexiku nepotkaly a když jsme její reboza viděly poprvé, tak jsme se za ní hned vydaly :) 

Všechna reboza jsou ručně tkaná a ze 100% bavlny, což je v Mexiku tradiční materiál. V Mexiku se všem šátkům říká rebozo a řadí se pomalu k národnímu kulturnímu dědictví této země. V Čechách se používá slovo rebozo více s péčí o ženy, zejména v době těhotenství a mateřství. V této části vám nabízíme reboza dlouhá pro období spojené s mateřstvím pro maminky, duly a porodní asistentky, ale také pro ženy v jakémkoliv období života pro podporu svého ženského zdraví, péčí o tělo i o duši. Můžete se do něj zabalit, cítit jeho ochranu a péči, ne nadarmo se říká , že mexické rebozo je "abrazo calido", tedy "vřelé objetí"


Pro ženy v každém věku  

Pro ženy pro jejich podporu, ochranu, péči, meditace doporučujeme reboza dle jejich obvodu pasu. 

Velikost reboza

Mimo těhotenství si vystačíte pravděpodobně s běžným předním úvazem, tedy při měření je to 2x obvod vašeho pasu plus cca 40cm navíc na zavázání reboza. Využijete tak nejspíše délku 280cm, 300cm, 320cm. 

Rebozo v délce 220cm můžete věnovat své dceři v období dospívání a menarché. 

Používání reboza

Můžete rebozo používat pro svou ochranu a tedy v celém období cyklu, nebo s ním aktivně pracovat pro podporu pánevního dna a pevně jím podpořit svou pánev. Rebozo můžete půjčit i své mamince nebo babičce, dá teplo a podpoří kříž a bedra. Rebozo využijete krásně i na rebozo masáže s vaším partnerem, nebo i kamarádkou, maminkou, babičkou.

Práce s rebozem pro podporu pánevního dna viz stránky Kateřiny Beardmore nebo 2.kapitola jejího kurzu Kořeny ženského zdraví.


Pro těhotné ženy

Používání reboza

Reboza využijí  těhotné ženy při vázání bříška na jeho podporu a odlehčení páteři, pro svou péči a ochranu, zavinutí dělohy i v období po narození děťátka. Pro konkrétní použití ve Vašem případě, spolupracujte ideálně se svou dulou. 

Velikosti reboza

Dle vašeho obvodu pasu v těhotenství můžete využít rebozo dle tohoto jednoduchého návodu:

Přední úvaz = 2 x obvod vašeho pasu plus cca 40 cm na uvázání reboza (plus odhadněte o kolik cm ještě bříško vyroste do konce těhotenství). Nejčastěji využijete délky 280, 300, 320cm.

Zadní úvaz = 3 x obvod vašeho pasu plus cca 40 cm na uvázání reboza (plus odhad o kolik bříško ještě vyroste). Zadní úvaz dle konzultace s vaší dulou používejte při převisu bříška a bolestivosti pánve nebo prostě, když je Vám intuitivně příjemnější. Využijete velikosti 360cm, 450 cm z našeho eshopu. 

Jak uvázat přední úvaz a zadní úvaz naleznete na Youtube videiích k zavinování od Anny Kohutové. 

Delší rebozo využije také například váš partner, pokud vám bude dělat rebozo masáž a je vyšší (alespoň 300 nebo 320cm). Čím delší rebozo, tím více použití a úvazů s ním zvládnete. Při výběru délky nezapomeňte také na to, že rebozo můžete používat po celý život, nejen v období menstruace pro ochranu a péči o sebe. Optimálně jej budete používat ještě v menopauze.


Pro duly, porodní asistentky, porodnice a fyzioterapeutky

Reboza využívají čím dál tím více také duly a porodní asistentky pro masáže, porod, zavinutí po šestinedělí a celkovou podporu maminek. Obrací se na nás nově i fyzioterapeutky pracující s těhotnými. V Mexiku je tato praxe u porodních babiček běžná. Každé ženě, i dle její výšky, vyhovuje pro jiný typ práce jinak dlouhé rebozo, ale standardně u nás duly naleznou:

- 280 cm. 

- 220 cm pro účely zavinovacích rituálů na hlavu, nohy, kdy nepotřebujete rebozo dlouhé.

Duly, které potřebujete více reboz do začátku, napište nám a najdeme pro vás slevu nebo splátkový kalendář. Víme, že reboz prostě potřebujete více. Také máme občas reboza druhé jakosti, které nenaleznete na eshopu. Ty jsou s výraznou slevou a rádi je poskytneme právě dulám a porodním asistentkám v rámci podpory jejich profese. 

Pište a volejte prosím ještě předtím než uděláte objednávku na eshopu. Zašleme vám slevový kód pro objednávku na eshopu :) 


Nošení miminka

Reboza se používají v Mexiku běžně i k nošení dětí, tedy opravdu na mnoho různých účelů (včetně osušky, zakrytí ramen před chladem, prostě co je zrovna zapotřebí :) Naše reboza však nejsou určena primárně k nošení dětí, pokud hledáte nosící šátek se všemi technickými parametry a certifikacemi, tak si jistě vyberete z bohaté a krásné nabídky ručně tkaných šátků tkadlen v Čechách, na Slovensku i jinde. 

Můžete využít tento odkaz pro výběr nosících šátků i délek nebo i tento odkaz ve slovenštině se slovním popisem každé velikosti a možných úvazů pro nosící šátky . 


Pokud si nebudete jisté délkou, kontaktujte nás a pomůžeme vám vybrat si. Po domluvě si můžete i rebozo nebo šátek nejprve prohlédnout nebo i vyzkoušet, budeme rádi, když vám budou reboza a šátky od nás maximálně vyhovovat.

Na přání klientek v České republice jsou všechna reboza utkána ve větší šíři a nově mají také vytkávaný střed, takže barevnou část reboza budete mít na svém bříšku (na fotkách jsou reboza ještě bez tohoto vytkávaného středu). Pro výběr velikostí klikejte úplně dole u každého reboza na možnosti výběru.

ROSA ROJA

Červená růže - Rosa roja - to je název pro tato reboza různých odstínů červené, růžové, nachové.

SOL DE OAXACA

Sol znamená slunce a tyto šátky nám připomínají teplo a energii, kterou dává slunce. 

A jsou z mexické Oaxacy, proto název Sol de Oaxaca. 

AZURO

Reboza Azuro jsou jak odstíny moře nebo oblohy.

TIERRA

Tierra znamená španělsky země. Tato reboza jsou zemitých barev. Šátky pomohou s uzemněním, soustředěním energie, třeba i v bříšku maminky. A možná tyto šátky decentních zemitých barev využijí na pozdější nošení miminka i muži.


2. JAKOST

Každé rebozo při naskladnění důkladně kontrolujeme. A někdy objevíme sem tam zlobivou nitku. Se slevou nabízíme reboza 2.jakosti. V technickém popisu u každého reboza je uvedeno, co daná nitka provádí.


KDYŽ REBOZO POSLOUŽÍ I NA NOŠENÍ MIMINKA 

V Mexiku se rebozo používá naprosto ke všemu, včetně nošení dětí. Tak zde nabízíme pár fotografií jak se mexická reboza používají v Mexiku :) My máme v nabídce jen několik těchto dlouhých reboz 450cm od Doni Soco z Mexika, jsou opravdu tak krásná že nejde odolat je zkusit i na nošení jako v Mexiku...

KOHO KOUPÍ MEXICKÝCH REBOZ OD NÁS PODPOŘÍTE

DOÑA SOCO

Reboza Sol de Oaxaca, Azuro, Rosa Roja pochází z dílny Doñi Soco. Ta je s manželem Albertem již několikátou generací tkalců a mají již dvě generace následovníků. Z reboz, která jsou v celém jejich domě přímo dýchá obrovská energie ruční práce a vášně pro tuto práci, ale i obrovská pokora. Jejich dům sousedí přímo s archeologickou zónou dávné zapotécké kultury a energie tohoto místa je tak prosycena celým obydlím. Doňa Soco spolupracuje s “parteras”, tedy porodními babičkami nejen ve Oaxace, ale posílá svá reboza také do různých zemí světa. Vzory na reboza a barevnou skladbu sama navrhuje. Spolupracuje s dalšími 11 rodinami ze své vesnice, jimž jde fair příjem z veškerých objednávek. V domě má Doňa Soco potní chýši a podporuje léčením i místní ženy, které ji požádají o pomoc.

Více fotek v části O nás.