ŠÁTKY DLOUHÉ 

MEXICKÁ REBOZA

Mexické rebozo je v Mexiku i ve světě pojem spjatý s tradiční péčí o ženy, v období těhotenství, porodu, poporodní péči. Může jej použít žena v jakémkoliv svém období pro ochranu a péči. Dědí se z generace na generaci. Stejně jako dovednost s ním pracovat.

Mexická reboza u nás na webu pochází z regionu Oaxaca v Mexiku. Jsou skladem v České republice a můžete je mít během 3 dnů doma u sebe. Pochází z tkalcovské dílny Doni Soco, se kterou jsme navázaly spolupráci díky kamarádce porodní dule před 3 roky v Mexiku a od té doby jsme se spřátelily. Doňa Soco dodává reboza porodním babičkám v širokém okolí Oaxacy, do porodního domu a školy 9 Lun, ale i do zahraničí. Má desítky let zkušeností s tím, jaké má mít rebozo pro účely těhotenství a porodnictví vlastnosti. Doňa Soco už sama netká, je v důchodovém věku, ale pracuje se svou rodinou, ale také místními tkalci. Fairová cena za tuto tkalcovskou práci je pro nás samozřejmostí. Sama také navrhuje vzory pro reboza, která pochází z její dílny. Krásnější reboza jsme v Mexiku nepotkaly a když jsme její reboza viděly poprvé, tak jsme se za ní hned vydaly :) 

Všechna reboza jsou ručně tkaná a ze 100% bavlny, což je v Mexiku tradiční materiál. V Mexiku se všem šátkům říká rebozo a řadí se pomalu k národnímu kulturnímu dědictví této země. V Čechách se používá slovo rebozo více s péčí o ženy, zejména v době těhotenství a mateřství. V této části vám nabízíme reboza dlouhá pro období spojené s mateřstvím pro maminky, duly a porodní asistentky, ale také pro ženy v jakémkoliv období života pro podporu svého ženského zdraví, péčí o tělo i o duši. Můžete se do něj zabalit, cítit jeho ochranu a péči, ne nadarmo se říká , že mexické rebozo je "abrazo calido", tedy "vřelé objetí"

Pro ženy v každém věku  

Pro ženy pro jejich podporu, ochranu, péči, meditace doporučujeme reboza dle jejich obvodu pasu. Využijete délku 280cm, 300cm, 320cm. Můžete rebozo používat pro svou ochranu a tedy v celém období cyklu, nebo s ním aktivně pracovat pro podporu pánevního dna a pevně jím podpořit svou pánev.  Rebozo můžete půjčit i své mamince nebo babičce, dá teplo a podpoří kříž a bedra. Rebozo využijete krásně i na rebozo masáže s vaším partnerem, nebo i kamarádkou, maminkou, babičkou. A můžete také s rebozem aktivně pracovat pro podporu pánevního dna viz 2.kapitola kurzu Kořeny ženského zdraví poporodní duly Kateřiny Beardmore, kterou rádi tímto doporučujeme.

Pro těhotné ženy

Reboza využijí  těhotné ženy při vázání bříška na jeho podporu a odlehčení páteři, pro svou péči a ochranu, zavinutí dělohy i v období po narození děťátka. Pro konkrétní použití ve Vašem případě, spolupracujte ideálně se svou dulou. Dle vašeho obvodu pasu v těhotenství můžete využít rebozo dle následujícího návodu (je pouze orientační, důležitý je obvod pasu, ale i typu podpory a tedy úvazu, který potřebujete). Klasický zavinovací úvaz nebo úvaz při převisu bříška a bolestivosti pánve naleznete na Youtube videiích k zavinování od Anny Kohutové.

- 280cm (do vel. 38)

- 300 cm (do vel. 40)

- 320 cm (vel. 42)

- 360 cm (nad vel.44) 

- 420 cm nebo 450 cm (u některých reboz naleznete i tyto velikosti, které vybírejte, pokud chcete mít opravdu víceúčelové rebozo)

Delší rebozo využije také například váš partner, pokud vám bude dělat rebozo masáž a je vyšší (alespoň 300 nebo 320cm). Čím delší rebozo, tím více použití a úvazů s ním zvládnete. Při výběru délky nezapomeňte také na to, že rebozo můžete používat po celý život, nejen v období menstruace pro ochranu a péči o sebe.

Pro duly a porodní asistentky

Reboza využívají čím dál tím více také duly a porodní asistentky pro masáže, porod, zavinutí po šestinedělí a celkovou podporu maminek. V Mexiku je tato praxe u porodních babiček běžná. Každé ženě, i dle její výšky, vyhovuje pro jiný typ práce jinak dlouhé rebozo, ale standardně u nás duly naleznou:

- 280 cm. 

- cca 200 cm pro účely zavinovacích rituálů, kdy nepotřebujete rebozo dlouhé.

Začínající duly, které potřebujete více reboz do začátku, napište nám a najdeme pro vás slevu nebo splátkový kalendář.

Nošení miminka

Reboza se používají v Mexiku běžně i k nošení dětí, tedy opravdu na mnoho různých účelů (včetně nošení nákupu, osušky, prostě co je zrovna zapotřebí :) Naše reboza však nejsou určena primárně k nošení dětí, pokud hledáte nosící šátek se všemi technickými parametry a certifikacemi, tak si jistě vyberete z bohaté nabídky ručně tkaných šátků tkadlen v Čechách i jinde. 

Velikosti a délky pro nošení miminka

Můžete využít tento odkaz pro výběr délky nosících šátků nebo i tento odkaz ve slovenštině se slovním popisem každé velikosti a možných úvazů pro nosící šátky . 

Pokud si nebudete jisté délkou, kontaktujte nás a pomůžeme vám vybrat si. Po domluvě si můžete i rebozo nebo šátek nejprve prohlédnout nebo i vyzkoušet, budeme rádi, když vám budou reboza a šátky od nás maximálně vyhovovat.

Na přání klientek v České republice jsou všechna reboza utkána ve větší šíři a nově mají také vytkávaný střed, takže barevnou část reboza budete mít na svém bříšku (na fotkách jsou reboza ještě bez tohoto vytkávaného středu). Pro výběr velikostí klikejte úplně dole u každého reboza na možnosti výběru.

ROSA ROJA

Červená růže - Rosa roja - to je název pro tato reboza různých odstínů červené, růžové, nachové.

SOL DE OAXACA

Sol znamená slunce a tyto šátky nám připomínají teplo a energii, kterou dává slunce. A jsou z mexické Oaxacy, proto název Sol de Oaxaca. Jsou tenké a lehké, vhodné pro nošení v létě.

AZURO

Reboza Azuro jsou jak odstíny moře nebo oblohy.

TIERRA

Tierra znamená španělsky země. Tato reboza jsou zemitých barev. Šátky pomohou s uzemněním, soustředěním energie, třeba i v bříšku maminky. A možná tyto šátky decentních zemitých barev využijí na pozdější nošení miminka i muži.

REBOZA KRÁTKÁ - PRO DULY

Máme několik reboz kratších délek, které třeba využijí duly a porodní asistentky pro práci se ženami. A pro další krátká reboza  180cm se podívejte ještě do kategorie bílo barevných reboz níže - FLOR DE OAXACA.

KDYŽ REBOZO POSLOUŽÍ I NA NOŠENÍ MIMINKA 

V Mexiku se rebozo používá naprosto ke všemu, včetně nošení dětí. Tak zde nabízíme pár fotografií jak se mexická reboza používají v Mexiku :) My máme v nabídce jen několik těchto dlouhých reboz 450cm od Doni Soco z Mexika, jsou opravdu tak krásná že nejde odolat je zkusit i na nošení jako v Mexiku...

KOHO KOUPÍ MEXICKÝCH REBOZ OD NÁS PODPOŘÍTE

DOÑA SOCO

Reboza Sol de Oaxaca, Azuro, Rosa Roja pochází z dílny Doñi Soco. Ta je s manželem Albertem již několikátou generací tkalců a mají již dvě generace následovníků. Z reboz, která jsou v celém jejich domě přímo dýchá obrovská energie ruční práce a vášně pro tuto práci, ale i obrovská pokora. Jejich dům sousedí přímo s archeologickou zónou dávné zapotécké kultury a energie tohoto místa je tak prosycena celým obydlím. Doňa Soco spolupracuje s “parteras”, tedy porodními babičkami nejen ve Oaxace, ale posílá svá reboza také do různých zemí světa. Vzory na reboza a barevnou skladbu sama navrhuje. Spolupracuje s dalšími 11 rodinami ze své vesnice, jimž jde fair příjem z veškerých objednávek. V domě má Doňa Soco potní chýši a podporuje léčením i místní ženy, které ji požádají o pomoc.

Více fotek v části O nás.